Cayman Islander | Diary of a Freelance Programmer traveling the world

Cayman Islander's blog - Diary of Freelance Programmer

Chcete koupit předraženou Web doménu? Nic tím nezískáte, ale s chutí do toho!

Go Out of Brain!Tak se nám začínají prodávat domény a to nejen ve světě, kdy poslední dobou dostávám skoro každý týden z US nějaký seznam domén k prodeji, kdy mi majitelé domén nabízejí prodej různých počítačově zaměřených doménových jmen za výhodnou cenu.

Děkuji, NECHCI a nemíním to podporovat!

V ČR začíná být situace zřejmě podobná, neboť jeden čtenář mě upozornil v komentáři k příspěvku Kupujete domény do "šuplíku", že i v ČR se jeden českolipský podnikavec rozhodl konečně prodat pár domén ze svého bohatého archívu:

"...tak jsi měl pravdu, nešlo o nic jiného než o doménovou spekulaci..."

Prodej domeny


Na jméně domény opravdu nezáleží!

Jak známo, tak domény zrají jako víno, takže by se dalo říci, že čím starší doména, tím lepší chuť, tj. třeba lepší PageRank. Časem také nějaká jména domén získávají na větší vážnosti, jak třeba před lety. Je ovšem otázka, zda nějaké drahé víno stojí vůbec za otevření a jestli není lepší si koupit nějaké jiné značkové víno, stejně dobré a hlavně za mnohem nižší cenu.

Je tady snad nějaký snob fajnšmekr, který si koupí flašku vína za 1500-3000 Kč? Není náhodou stejně dobré i víno v ceně 120-300 Kč? (Bezdomovci s vínem v krabici za 28 českých by mohli jistě povídat o kvalitě vína a poměru cena - výkon.)

Podobně by to mohlo platit i o doménových jménech a já jsem přesvědčen, že na jméně domény v dobrém podnikání opravdu nezáleží. Kdo je největší prodejce zájezdů v ČR?

Správně, Invia.cz, kdy je názorně vidět, že na nějakém jméně domény opravdu moc nezáleží, aby bylo nějaké podnikání úspěšné a hlavně, když vím, jak na to a jak nabídnout ty nejlepší služby na trhu.


Proč někdo vůbec kupuje a prodává domény?

Někdo by mohl říci, že nákup domén je něco podobného jako třeba nákup akcií nebo nějakého jiného nehmotného majetku. No a proč někdo prodává akcie? Jednoduše, buď majitel akcií potřebuje okamžitě peníze nebo vycítil, že je nejlepší doba prodat svoje portfolio, neboť za nějakou dobu bude cena klesat a klesat a klesat...

No a pak by případný prodej nemusel být tak ziskový jako v současné době, že?

Spekulanti s doménami jsou ale opravdu něco jiného jak spekulanti s akciemi, nemovitostmi, s pozemky či s jinou komoditou. Myslím, že jsem to vysvětlil dostatečně v příspěvku Jde jen a pouze o způsob našeho myšlení, kdy jsem pojmenoval patřičně všechny spekulanty s doménovými jmény a vysvětlil svůj názor na takový způsob parazitování, neboť o nic jiného nejde.

Prodej domeny se ziskem

Doplnil bych jen, že si myslím, že takové podnikání se mi nelíbí a nikdy bych ho nechtěl dělat a to za žádné peníze. Co tady zůstane po takovém podnikateli, který jen koupí doménu a za pár let ji prodá? Nějaká nová firma, nový výrobek nebo nějaká dobrá služba?

Ne, po takovém člověku a po takové činnosti ani pes neštěkne, neboť to k ničemu není a nikoho na světě to o nic neobohatí. Navíc, spíše je takové podnikání založeno na lidské hlouposti, jak oškubat hlupáka, který naletí na nějaké vychvalované jméno domény, které mu může být třeba i úplně k ničemu (doména může být vyřazena z Google indexu, zablokovaná v Adsense, někde na black listu, neboť na ní byl jen MFA balast, atd.)

Každopádně, "líbilo" se mi, jak tady někteří spekulanti s doménami vykřikovali, že je lepší nejprve vydělat peníze a pak třeba sponzorovat nějakou charitu (haha), příp. jak chtějí na registrovaných doménách vybudovat autoritativní web a pak ho se ziskem prodat a třeba zase dát něco na charitu (hahaha).

No a kde je konec všem těm rádoby podnikatelům a jejich slibovaným sponzorským příspěvkům, že ;-)


Chcete tedy koupit nějakou doménu?

Záleží jen na tom, jestli máte peníze na vyhazování a zda-li si myslíte, že vám případný nákup domény přinese nějaký větší zisk, než byla nákupní cena domény a další náklady spojené s provozem Webu.

Myslí si snad někdo, že mu přinese zisk spekulativní nákup domén, jako jsou třeba JAPONSKO.ORG, LAPONSKO.INFO, FINSKO.INFO a dalších, které jsou nyní k prodeji? Jak může být někdo tak naivní se ale jistě brzy dozvíme po úspěšném prodeji daných domén, kdy se jistě nějaký blbec kupec najde ;-)

Cítíte-li, že by bylo dobré nějaké takové nabízené domény vlastnit, tak si, prosím, uvědomte, že dobrý Web můžete vybudovat na jakékoliv doméně a chcete-li psát např. o Praze, tak nutně nemusíte mít doménu Praha.cz nebo Prague.com, neboť je plno jiných jmen, které by se mohly využít a možná mnohem lepších z marketingového hlediska.

Kdo nemá nápady, či imaginaci, na možná jména domén na jakékoliv téma, tak mě, prosím, kontaktujte a já vám něco doporučím.


Jaké je a bude realita trhu s doménami?

Je mi každopádně jasné, že se najde plno naivních kupců, kteří majiteli výše zmiňovaných spekulativních domén nabídnou nějaký pěkný balíček peněz. Já mu to přeji, neboť byl ve správné době na správném místě, tak proč by si nezaregistroval nějaké domény, že?

Je mi jen líto, že za nějaké nefunkční a nevyužívané domény dostane nějaký spekulant zřejmě mnohem více peněz, jak třeba dlouholetý provozovatel italské latríny, tj. domény www.dgx.cz s GTPR 5, který ji prodal za směšných 66.666 Kč, kdy zrovna tuhle doménu, vzhledem k množství publikovaných článků, bych oceňoval na nějakých 100-200 tisíc.

KDO by se chtěl trochu "přiučit", či "pobavit", jaké všechny možné domény a za jakou cenu spekulanti prodávají, tak se mrkněte na tu partičku naivních "obchodníků", kteří už opravdu neví, co by za ta spekulativní doménová jména chtěli.

KDO si může zaregistrovat domény typu malacova.cz, vlhka.cz, plynatost.cz, nadrzene-kundicky.cz nebo kupříkladu i takový naivní pokus TelevizniProgram.eu?

Opravdu nevím, za kolik jsou nadrzene-kundicky.cz a je mi to opravdu ukradené, ale každopádně je mi jasné, že kdo si takové domény zaregistroval, tak to musí být neuvěřitelný ichtyl, kterému není rovno. Nemluvě o těch, kteří takový prodej na Webu propagují, ti by se měli možná ještě více zamyslet o co jde v životě a jestli jim takové podnikání a taková propagace stojí za to.

A aby bylo jasno, nejsem vůbec nepřejícný nebo závistivý, ať si každý dělá, co umí, ale fakt nechápu, kdo ty ichtyly - spekulanty s doménami vychoval ;-)

9 comments :

Anonymní řekl(a)...

Uvidíme, jako odezvu bude mít tvůj článek na Webtrhu. :) Ale je pravda, že poslední dobou je to spíše takové fórum pro doménové spekulanty.

Anonymní řekl(a)...

Dobrý článek.

Anonymní řekl(a)...

"Parkování domén není nic jiného, jak Googlem podporovaný MFA (Made for Adsense), kdy náhodní návštěvníci jsou úmyslně uvedeni v omyl, neboť místo obsahu jsou jim nabízené jen REKLAMY"

Zajímalo by mě, co by na to řekl případný právník, kdy by snad mohlo jít o nějaké podvodné jednání nebo ne?

Rammi řekl(a)...

Reaguji na:
"A aby bylo jasno, nejsem vůbec nepřejícný, ať si každý dělá, co umí, ale fakt nechápu, kdo ty ichtyly - spekulanty s doménami vychoval, že jsou tak naivní, že si myslí, že to prodají."

Tak je nech at si to mysli. kdyz to neprodaji tak prece prodelaji.
Predstav si, ze domena je pozemek.
Nadavas na pozemkove spekulanty, kvuli kterym nejde v zadnem vetsim meste koupit levne pozemek? Jo na venkove, tam to neni problem, nejsou tam spekulanti, resp na tech pozemcich se neda tolik vydelat.
Kdyz si ale predstavime domenu wordpress.cz, kterou Fandor ziskal, kdyz to byl pozemek kus za mestem a ted ho prodava, kdyz tam zavedli MHD.
Naproti tomu domena nadrzene kundicky je pozemek, ze ktereho je to do nejblizsi hospody 45 minut pesky, protoze tam nevede cesta. Ale kdyz proda, je dobry, to mu nemuzes uprit.

Kdyz nakupuju zbozi abych ho prodal se ziskem, je to to same ne? ;)

BTW domenovou spekulaci nedelam, ale mam nakoupenych par domen do supliku ale snazim se na nich rozjizdet postupne vlastni projekty viz.
http://rammi.cz/archiv/2008/03/13/novy-eshop-se-skype-telefony/

Anonymní řekl(a)...

Taky si myslím, že domény jsou normální zboží jako cokoliv s čím se obchoduje. Tak tedy nevím, co ti Caymane tak vadí.

Anonymní řekl(a)...

Caymane, chápu asi, o co ti jde, ale uvědom si, že reklamu ani parkování domén nezakážeš ani nějak nezměníš.

A ty "spekulace" s doménami jsou normální způsob obchodování jako spekulace s akciemi, v tom se pleteš. Proč by někdo nemohl prodat domény, které si kdysi koupil a chtěl na nich udělat nějaký web a teď to prodává, protože na to nemá čas? Co na tom je nepochopitelného?

Nezlob se, ale v tomto s tebou nesouhlasím, i když mě taky štve, že někde jsou jen reklamy, ale co s tím už?

Honza

Cayman řekl(a)...

Rammi, v zásadě máš pravdu a souhlasím s tebou. Ale psal jsem již několikrát a nemá cenu se opakovat, že spekulace s doménovými jmény není jako "spekulace" s nemovitostmi nebo "spekulace" s rohlíky.

Nebo lépe řečeno, bylo by to to samé, kdybys viděl někde, že do malého obchodu na vesnici přijde "spekulant s rohlíky" a koupí hned po otevření všechny rohlíky, co tam mají.

Pak se postaví vedle obchodu a začne prodávat to svoje "zboží" místo za 1,- Kč, tak třeba za 20,- Kč. No a chudáci kolem chtějí rohlíky, tak jim nic jiného nezbývá, jak je koupit od takového "spekulanta".

(Samozřejmě, že bych podobně nadával na spekulanty s nemovitostmi, kdyby vykoupili všechny pozemky nebo všechny byty na světě, uměle zvedli cenu a mysleli si, že "podnikají".)

Změní se to, až se lidé vykašlou na rohlíky od spekulanta a najdou si třeba jinde lepší housky nebo koupí chleba. Pak spekulant zavře krám a nebude to dělat.

NEMÁM nic proti volnému trhu a nákup-prodej je normální ve všech oborech, tj. ať si každý kupuje a prodává domény, jak chce. Vadí mi hlavně, když si někdo koupí (blokuje) doménu a má tam jen reklamu, čímž jen parazituje na náhodných návštěvách lidí, kteří hledají obsah a dostanou jen "reklamní letáky".

Anonymní řekl(a)...

Pěkné zamyšlení na toto téma napsal Jilm:

Jsou doménoví spekulanti zmrdi?
http://jilm.cz/internet/jsou-domenovi-spekulanti-zmrdi/

mrkni se, pěkné :-)

Anonymní řekl(a)...

Doménu nadrzene-kundicky.cz může koupit asi jen nadrzeny cur.k z ČR :-)

Jsou to ale paka ti spekulanti s doménami, když se to spojí ještě s jejich sexuální úchylkou :-)

Okomentovat